Wiele młodych matek chce wrócić do pracy, ale chce również zapewnić dziecku wszystkie korzyści płynące z karmienia piersią. Dzięki starannemu planowaniu możesz bez problemu karmić dziecko piersią i odciągać pokarm w pracy.

Odciąganie pokarmu w pracy

Nawet jeśli masz pełne wsparcie swojego pracodawcy, możesz mieć wątpliwości co do kulturowych aspektów odciągania pokarmu w pracy. Czy Twoi współpracownicy zrozumieją, dlaczego robisz przerwy w pracy? Czy będziesz w stanie znaleźć miejsce zapewniające Ci prywatność? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jeśli odpowiednio się przygotujesz i przedstawisz swoje potrzeby w jasny i konstruktywny sposób, żaden z powyższych problemów nie będzie Cię dotyczył.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci karmienie dziecka piersią bez uszczerbku dla swojej kariery. Na rynku dostępnych jest wiele laktatorów. Medela oferuje szereg modeli z różnymi funkcjami dostosowanymi do Twoich potrzeb i stylu życia. 

Oto kilka kwestii, które musisz rozważyć podczas zakupu laktatora:

  • Jak długo zamierzasz karmić dziecko swoim mlekiem? Jeśli chcesz, aby po Twoim powrocie do pracy dziecko było karmione Twoim pokarmem, musisz odciągać go częściej niż robiłaś to na urlopie macierzyńskim.
  • Jak często potrzebujesz odciągać pokarm? Zalecamy odciąganie pokarmu z taką samą częstotliwością, z jaką karmiłabyś dziecko, czyli od trzech do czterech razy w ciągu dnia pracy, zależnie od długości rozłąki.
  • Gdzie zamierzasz odciągać pokarm? Aby wygodnie i skutecznie odciągać pokarm, znajdź miejsce, w którym będziesz mieć zapewnioną prywatność. Poszukaj lekkiego, przenośnego i cichego laktatora, który umożliwi Ci odciąganie mleka w dowolnym miejscu: na studiach, w pracy, w domu czy gdziekolwiek indziej.
  • Ile czasu możesz przeznaczyć na sesję odciągania pokarmu? Korzystając z laktatora do odciągania pokarmu z obu piersi równocześnie, możesz skrócić czas odciągania nawet o połowę. Dodatkowo w ten sposób będziesz odciągać więcej mleka, bardziej pobudzisz odruch jego wypływu, a odciągnięte mleko będzie zawierało więcej tłuszczu. Korzystanie z laktatora podwójnego pozwala całkowicie opróżnić piersi i wspiera laktację.

Wybór miejsca do odciągania pokarmu

W wielu regionach od pracodawców oczekuje się zapewnienia matkom karmiącym piersią odpowiedniego pomieszczenia, w którym mogą odciągać pokarm w trakcie pracy. Zapytaj pracodawcę o pomieszczenie do karmienia piersią lub zapewniające prywatność miejsce w biurze, z którego mogłabyś skorzystać. Nie powinnaś odciągać pokarmu w toalecie. Większość pracodawców z radością spełni Twoje potrzeby w zakresie odciągania pokarmu, zwłaszcza jeśli zaproponujesz im sposób, który nie zakłóci Ci pracy.

Przechowywanie odciągniętego pokarmu w pracy

Odciągnięty pokarm można przechowywać w butelkach lub torebkach w lodówce lub zamrażarce. Upewnij się tylko, że Twoje mleko jest wyraźnie oznaczone, aby uniknąć nieporozumień! Jeśli nie czujesz się komfortowo, przechowując pokarm w firmowej lodówce, możesz przynieść własną chłodziarkę i przechowywać mleko w opakowaniach z lodem.

Niektórzy Twoi współpracownicy mogą ją zauważyć, ale jeśli nie będziesz robić z tego nic wielkiego, z pewnością okażą Ci zrozumienie. Możesz też umieścić zdjęcie z imieniem dziecka na chłodziarce. Jeśli masz wybór, przechowywanie mleka w lodówce jest zawsze lepsze niż jego zamrażanie, zwłaszcza jeśli wiesz, że zostanie wykorzystane w ciągu kilku następnych dni. 

Rozmawianie ze współpracownikami o odciąganiu pokarmu

Jeśli zostałaś matką po raz pierwszy, możesz mieć obawy dotyczące reakcji Twoich współpracowników. W większości przypadków to nie oni są problemem. Nie traktuj laktatora jako obowiązku lub czegoś, za co powinnaś przepraszać. Jeśli ktoś zapyta, powiedz dlaczego odciągasz pokarm, prowadząc rozmowę w lekkim tonie. Podziękuj współpracownikom za pomoc w czasie, w którym przebywałaś na urlopie macierzyńskim i uświadom im jak bardzo doceniasz pracę w przyjaznym środowisku. Taka pomoc leży w najlepszym interesie Twojego pracodawcy i współpracowników, ponieważ zdrowe i bardziej inteligentne dzieci wyrastają na zdrowych i bardziej inteligentnych ludzi, co przynosi korzyści gospodarce i nie obciąża systemu opieki zdrowotnej. Bądź dumna z tego, co robisz!

Pracujące matki muszą znaleźć równowagę między obowiązkami domowymi i czasem poświęcanym rodzinie a oczekiwaniami pracodawcy. Na szczęście dla matek karmiących piersią powrót do pracy jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem. Dzięki kilku niewielkim zmianom harmonogramu dnia i użyciu właściwych narzędzi, takich jak laktator i butelki na pokarm, możesz pracować i nadal karmić swoje dziecko swoim pokarmem.

Karmienie piersią i odciąganie pokarmu w pracy
Tagi:

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress